Xiaomi Redmi Note 15 Pro
The price of Xiaomi Redmi Note 15 Pro in Ghana starts from GH₵ 3,490.00 to GH₵ 3,600.00 with the lowest price being GH₵ 3,490.00 across online stores.
Xiaomi Redmi Note 15 Pro
- Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2
- 6.83 inches AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) display
- Available in 128GB, 256GB, 512GB (8GB, 12GB RAM)
- Available in Black, Glacier Blue, Mist Purple, Titanium
Least Price: GH₵ 3,490.00; Range: GH₵ 3,490.00 - GH₵ 3,600.00
Total listings: 3 item(s)
Compare all Xiaomi Redmi Note 15 Pro Deals in Ghana
Last Prices Update: 03 May, 2026
Product Details
The price of Xiaomi Redmi Note 15 Pro in Ghana starts from GH₵ 3,490.00 to GH₵ 3,600.00 with the lowest price being GH₵ 3,490.00 across online stores.
The Xiaomi Redmi Note 15 Pro was released in 06 January, 2026 and available in Ghana by 06 January, 2026. It comes with Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2. The Xiaomi Redmi Note 15 Pro has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Xiaomi Redmi Note 15 Pro comes with 6580 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 128GB, 256GB, 512GB with 8GB, 12GB of memory in 128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB, 512GB/8GB, 512GB/12GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.83 inches AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) display from one edge to another edge diagonally with 1280 x 2772 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Black, Glacier Blue, Mist Purple, Titanium.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Xiaomi Redmi Note 15 Pro |
| Manufacturer: | Xiaomi |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | January, 2026 |
| Body | |
| Dimensions: | 163.6 x 78.1 x 8 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight: | 210.0 g |
| Colours: | Black, Glacier Blue, Mist Purple, Titanium |
| System | |
| Operating System: | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 8GB, 12GB |
| Storage (ROM): | 128GB, 256GB, 512GB |
| ROM/RAM Combinations: | 128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB, 512GB/8GB, 512GB/12GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.83 inches |
| Resolution: | 1280 x 2772 pixels |
| Type: | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 6580 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Xiaomi Redmi Note 15 Pro
Price History for Xiaomi Redmi Note 15 Pro