Tecno Spark 50
The price of Tecno Spark 50 in Ghana starts from GH₵ 1,620.00 to GH₵ 2,100.00 with the lowest price being GH₵ 1,620.00 across online stores.
Tecno Spark 50
- Android 16, HIOS 16
- 6.78 inches IPS LCD, 120Hz display
- Available in 128GB, 256GB (4GB, 6GB, 8GB RAM)
- Available in Halo Blue, Titanium Grey, Ink Black, Aurora Purple, Bloom Pink
Least Price: GH₵ 1,620.00; Range: GH₵ 1,620.00 - GH₵ 2,100.00
Total listings: 12 item(s)
Compare all Tecno Spark 50 Deals in Ghana
Last Prices Update: 26 April, 2026
Product Details
The price of Tecno Spark 50 in Ghana starts from GH₵ 1,620.00 to GH₵ 2,100.00 with the lowest price being GH₵ 1,620.00 across online stores.
The Tecno Spark 50 was released in 14 April, 2026 and available in Ghana by 14 April, 2026. It comes with Android 16, HIOS 16. The Tecno Spark 50 has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Tecno Spark 50 comes with 7000 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 128GB, 256GB with 4GB, 6GB, 8GB of memory in 128GB/4GB, 128GB/6GB, 256GB/8GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.78 inches IPS LCD, 120Hz display from one edge to another edge diagonally with 720 x 1600 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Halo Blue, Titanium Grey, Ink Black, Aurora Purple, Bloom Pink.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Tecno Spark 50 |
| Manufacturer: | Tecno |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | April, 2026 |
| Body | |
| Dimensions: | 167.8 x 79.2 x 8.2 mm (6.61 x 3.12 x 0.32 in) |
| Weight: | 210.0 g |
| Colours: | Halo Blue, Titanium Grey, Ink Black, Aurora Purple, Bloom Pink |
| System | |
| Operating System: | Android 16, HIOS 16 |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 4GB, 6GB, 8GB |
| Storage (ROM): | 128GB, 256GB |
| ROM/RAM Combinations: | 128GB/4GB, 128GB/6GB, 256GB/8GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, HSPA, LTE |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Type: | IPS LCD, 120Hz |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Tecno Spark 50
Price History for Tecno Spark 50