Tecno Camon 50 Ultra
The price of Tecno Camon 50 Ultra in Ghana starts from GH₵ 6,345.00 to GH₵ 7,300.00 with the lowest price being GH₵ 6,345.00 across online stores.
Tecno Camon 50 Ultra
- Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16
- 6.78 inches AMOLED, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10 display
- Available in 256GB, 512GB (8GB, 12GB RAM)
- Available in Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Luminous Orange, Misty Purple
Least Price: GH₵ 6,345.00; Range: GH₵ 6,345.00 - GH₵ 7,300.00
Total listings: 5 item(s)
Compare all Tecno Camon 50 Ultra Deals in Ghana
Last Prices Update: 23 May, 2026
Product Details
The price of Tecno Camon 50 Ultra in Ghana starts from GH₵ 6,345.00 to GH₵ 7,300.00 with the lowest price being GH₵ 6,345.00 across online stores.
The Tecno Camon 50 Ultra was released in 02 March, 2026 and available in Ghana by 02 March, 2026. It comes with Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16. The Tecno Camon 50 Ultra has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Tecno Camon 50 Ultra comes with 6160 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 256GB, 512GB with 8GB, 12GB of memory in 256GB/8GB, 256GB/12GB, 512GB/8GB, 512GB/12GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.78 inches AMOLED, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10 display from one edge to another edge diagonally with 1208 x 2644 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Luminous Orange, Misty Purple.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Tecno Camon 50 Ultra |
| Manufacturer: | Tecno |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | March, 2026 |
| Body | |
| Dimensions: | 162.4 x 77 x 7.8 mm (6.39 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight: | 178.0 g |
| Colours: | Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Luminous Orange, Misty Purple |
| System | |
| Operating System: | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 8GB, 12GB |
| Storage (ROM): | 256GB, 512GB |
| ROM/RAM Combinations: | 256GB/8GB, 256GB/12GB, 512GB/8GB, 512GB/12GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1208 x 2644 pixels |
| Type: | AMOLED, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10 |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 6160 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Tecno Camon 50 Ultra
Price History for Tecno Camon 50 Ultra