Samsung Galaxy A37
The price of Samsung Galaxy A37 in Ghana starts from GH₵ 4,700.00 to GH₵ 5,600.00 with the lowest price being GH₵ 4,700.00 across online stores.
Samsung Galaxy A37
- Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5
- 6.7 inches Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) display
- Available in 128GB, 256GB (6GB, 8GB, 12GB RAM)
- Available in Graygreen, Charkoal, White, Light Violet
Least Price: GH₵ 4,700.00; Range: GH₵ 4,700.00 - GH₵ 5,600.00
Total listings: 7 item(s)
Compare all Samsung Galaxy A37 Deals in Ghana
Last Prices Update: 18 May, 2026
Product Details
The price of Samsung Galaxy A37 in Ghana starts from GH₵ 4,700.00 to GH₵ 5,600.00 with the lowest price being GH₵ 4,700.00 across online stores.
The Samsung Galaxy A37 was released in 09 April, 2026 and available in Ghana by 09 April, 2026. It comes with Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5. The Samsung Galaxy A37 has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Samsung Galaxy A37 comes with 5000 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 128GB, 256GB with 6GB, 8GB, 12GB of memory in 128GB/6GB, 128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.7 inches Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) display from one edge to another edge diagonally with 1080 x 2340 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Graygreen, Charkoal, White, Light Violet.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Samsung Galaxy A37 |
| Manufacturer: | Samsung |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | April, 2026 |
| Body | |
| Dimensions: | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.08 x 0.29 in) |
| Weight: | 196.0 g |
| Colours: | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
| System | |
| Operating System: | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 6GB, 8GB, 12GB |
| Storage (ROM): | 128GB, 256GB |
| ROM/RAM Combinations: | 128GB/6GB, 128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Type: | Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Samsung Galaxy A37
Price History for Samsung Galaxy A37