itel City 200
The price of itel City 200 in Ghana starts from GH₵ 1,169.00 to GH₵ 1,475.00 with the lowest price being GH₵ 1,169.00 across online stores.
itel City 200
- Android 15
- 6.78 inches IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) display
- Available in 128GB, 256GB (4GB, 6GB RAM)
- Available in Bass Black, Echo Silver, Vibe Purple, Melody Pink
Least Price: GH₵ 1,169.00; Range: GH₵ 1,169.00 - GH₵ 1,475.00
Total listings: 6 item(s)
Compare all itel City 200 Deals in Ghana
Last Prices Update: 02 May, 2026
Product Details
The price of itel City 200 in Ghana starts from GH₵ 1,169.00 to GH₵ 1,475.00 with the lowest price being GH₵ 1,169.00 across online stores.
The itel City 200 was released in 01 February, 2026 and available in Ghana by 01 February, 2026. It comes with Android 15. The itel City 200 has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The itel City 200 comes with 5200 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 128GB, 256GB with 4GB, 6GB of memory in 128GB/4GB, 128GB/6GB, 256GB/4GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.78 inches IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) display from one edge to another edge diagonally with 720 x 1576 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Bass Black, Echo Silver, Vibe Purple, Melody Pink.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | itel City 200 |
| Manufacturer: | itel |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | February, 2026 |
| Body | |
| Dimensions: | 167.6 x 78.6 x 7.5 mm (6.60 x 3.09 x 0.30 in) |
| Weight: | 0.0 g |
| Colours: | Bass Black, Echo Silver, Vibe Purple, Melody Pink |
| System | |
| Operating System: | Android 15 |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 4GB, 6GB |
| Storage (ROM): | 128GB, 256GB |
| ROM/RAM Combinations: | 128GB/4GB, 128GB/6GB, 256GB/4GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, HSPA, LTE |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 720 x 1576 pixels |
| Type: | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the itel City 200
Price History for itel City 200