Infinix Note Edge
The price of Infinix Note Edge in Ghana starts from GH₵ 3,060.00 to GH₵ 3,400.00 with the lowest price being GH₵ 3,060.00 across online stores.
Infinix Note Edge
- Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16
- 6.78 inches AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) display
- Available in 128GB, 256GB (8GB RAM)
- Available in Lunar Titanium, Silk Green, Stellar Blue, Shadow Black, Orange
Least Price: GH₵ 3,060.00; Range: GH₵ 3,060.00 - GH₵ 3,400.00
Total listings: 7 item(s)
Compare all Infinix Note Edge Deals in Ghana
Last Prices Update: 28 April, 2026
Product Details
The price of Infinix Note Edge in Ghana starts from GH₵ 3,060.00 to GH₵ 3,400.00 with the lowest price being GH₵ 3,060.00 across online stores.
The Infinix Note Edge was released in 31 January, 2026 and available in Ghana by 31 January, 2026. It comes with Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16. The Infinix Note Edge has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Infinix Note Edge comes with 6500 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 128GB, 256GB with 8GB of memory in 128GB/8GB, 256GB/8GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.78 inches AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) display from one edge to another edge diagonally with 1208 x 2644 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Lunar Titanium, Silk Green, Stellar Blue, Shadow Black, Orange.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Infinix Note Edge |
| Manufacturer: | Infinix |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | January, 2026 |
| Body | |
| Dimensions: | 163.1 x 77.4 x 7.2 mm (6.42 x 3.05 x 0.28 in) |
| Weight: | 190.0 g |
| Colours: | Lunar Titanium, Silk Green, Stellar Blue, Shadow Black, Orange |
| System | |
| Operating System: | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 8GB |
| Storage (ROM): | 128GB, 256GB |
| ROM/RAM Combinations: | 128GB/8GB, 256GB/8GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1208 x 2644 pixels |
| Type: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 6500 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Infinix Note Edge
Price History for Infinix Note Edge