Infinix Note 60 Pro
The price of Infinix Note 60 Pro in Ghana starts from GH₵ 4,037.00 to GH₵ 4,795.00 with the lowest price being GH₵ 4,037.00 across online stores.
Infinix Note 60 Pro
- Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16
- 6.78 inches AMOLED, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) display
- Available in 128GB, 256GB (8GB, 12GB RAM)
- Available in Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver
Least Price: GH₵ 4,037.00; Range: GH₵ 4,037.00 - GH₵ 4,795.00
Total listings: 5 item(s)
Compare all Infinix Note 60 Pro Deals in Ghana
Last Prices Update: 25 May, 2026
Product Details
The price of Infinix Note 60 Pro in Ghana starts from GH₵ 4,037.00 to GH₵ 4,795.00 with the lowest price being GH₵ 4,037.00 across online stores.
The Infinix Note 60 Pro was released in 01 March, 2026 and available in Ghana by 01 March, 2026. It comes with Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16. The Infinix Note 60 Pro has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Infinix Note 60 Pro comes with 6000 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 128GB, 256GB with 8GB, 12GB of memory in 128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.78 inches AMOLED, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) display from one edge to another edge diagonally with 1208 x 2644 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Infinix Note 60 Pro |
| Manufacturer: | Infinix |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | March, 2026 |
| Body | |
| Dimensions: | 162.4 x 77.2 x 7.4 mm (6.39 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight: | 201.7 g |
| Colours: | Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver |
| System | |
| Operating System: | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 8GB, 12GB |
| Storage (ROM): | 128GB, 256GB |
| ROM/RAM Combinations: | 128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1208 x 2644 pixels |
| Type: | AMOLED, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Infinix Note 60 Pro
Price History for Infinix Note 60 Pro