Huawei Pura 80 Ultra
The price of Huawei Pura 80 Ultra in Ghana starts from GH₵ 14,900.00 to GH₵ 14,900.00 with the lowest price being GH₵ 14,900.00 across online stores.
Huawei Pura 80 Ultra
- EMUI 15 (International), HarmonyOS 5.1 (China)
- 6.8 inches LTPO OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 1440Hz PWM, 3000 nits (peak) display
- Available in 512GB, 1TB (16GB RAM)
- Available in Prestige Gold, Golden Black
Least Price: GH₵ 14,900.00; Range: GH₵ 14,900.00 - GH₵ 14,900.00
Total listings: 2 item(s)
Compare all Huawei Pura 80 Ultra Deals in Ghana
Last Prices Update: 22 April, 2026
Product Details
The price of Huawei Pura 80 Ultra in Ghana starts from GH₵ 14,900.00 to GH₵ 14,900.00 with the lowest price being GH₵ 14,900.00 across online stores.
The Huawei Pura 80 Ultra was released in 11 June, 2025 and available in Ghana by 11 June, 2025. It comes with EMUI 15 (International), HarmonyOS 5.1 (China). The Huawei Pura 80 Ultra has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Huawei Pura 80 Ultra comes with 5170 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 512GB, 1TB with 16GB of memory in 512GB/16GB, 1TB/16GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.8 inches LTPO OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 1440Hz PWM, 3000 nits (peak) display from one edge to another edge diagonally with 1276 x 2848 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Prestige Gold, Golden Black.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Huawei Pura 80 Ultra |
| Manufacturer: | Huawei |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | June, 2025 |
| Body | |
| Dimensions: | 163 x 76.1 x 8.3 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 233.5 g |
| Colours: | Prestige Gold, Golden Black |
| System | |
| Operating System: | EMUI 15 (International), HarmonyOS 5.1 (China) |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 16GB |
| Storage (ROM): | 512GB, 1TB |
| ROM/RAM Combinations: | 512GB/16GB, 1TB/16GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, CDMA, HSPA, CDMA2000, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.8 inches |
| Resolution: | 1276 x 2848 pixels |
| Type: | LTPO OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 1440Hz PWM, 3000 nits (peak) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 5170 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Huawei Pura 80 Ultra
Price History for Huawei Pura 80 Ultra