Huawei Pura 70 Pro
The price of Huawei Pura 70 Pro in Ghana starts from GH₵ 8,900.00 to GH₵ 8,900.00 with the lowest price being GH₵ 8,900.00 across online stores.
Huawei Pura 70 Pro
- EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China)
- 6.8 inches LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 1440Hz PWM, 2500 nits (peak) display
- Available in 256GB, 512GB, 1TB (12GB, 16GB RAM)
- Available in Black, White, Purple
Least Price: GH₵ 8,900.00; Range: GH₵ 8,900.00 - GH₵ 8,900.00
Total listings: 1 item(s)
Compare all Huawei Pura 70 Pro Deals in Ghana
Last Prices Update: 23 March, 2026
Product Details
The price of Huawei Pura 70 Pro in Ghana starts from GH₵ 8,900.00 to GH₵ 8,900.00 with the lowest price being GH₵ 8,900.00 across online stores.
The Huawei Pura 70 Pro was released in 29 April, 2024 and available in Ghana by 29 April, 2024. It comes with EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China). The Huawei Pura 70 Pro has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Huawei Pura 70 Pro comes with 5050 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 256GB, 512GB, 1TB with 12GB, 16GB of memory in 256GB/12GB, 512GB/12GB, 512GB/16GB, 1TB/12GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.8 inches LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 1440Hz PWM, 2500 nits (peak) display from one edge to another edge diagonally with 1260 x 2844 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Black, White, Purple.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Huawei Pura 70 Pro |
| Manufacturer: | Huawei |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | April, 2024 |
| Body | |
| Dimensions: | 162.6 x 75.1 x 8.4 mm (6.40 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight: | 220.0 g |
| Colours: | Black, White, Purple |
| System | |
| Operating System: | EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China) |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 12GB, 16GB |
| Storage (ROM): | 256GB, 512GB, 1TB |
| ROM/RAM Combinations: | 256GB/12GB, 512GB/12GB, 512GB/16GB, 1TB/12GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, CDMA, HSPA, CDMA2000, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.8 inches |
| Resolution: | 1260 x 2844 pixels |
| Type: | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 1440Hz PWM, 2500 nits (peak) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 5050 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Huawei Pura 70 Pro
Price History for Huawei Pura 70 Pro