Google Pixel 8a
The price of Google Pixel 8a in Ghana starts from GH₵ 3,650.00 to GH₵ 5,500.00 with the lowest price being GH₵ 3,650.00 across online stores.
Google Pixel 8a
- Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades
- 6.1 inches OLED, HDR, 120Hz, 2000 nits (peak) display
- Available in 128GB, 256GB (8GB RAM)
- Available in Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe
Least Price: GH₵ 3,650.00; Range: GH₵ 3,650.00 - GH₵ 5,500.00
Total listings: 3 item(s)
Compare all Google Pixel 8a Deals in Ghana
Last Prices Update: 30 April, 2026
Product Details
The price of Google Pixel 8a in Ghana starts from GH₵ 3,650.00 to GH₵ 5,500.00 with the lowest price being GH₵ 3,650.00 across online stores.
The Google Pixel 8a was released in 14 May, 2024 and available in Ghana by 14 May, 2024. It comes with Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades. The Google Pixel 8a has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Google Pixel 8a comes with 4492 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 128GB, 256GB with 8GB of memory in 128GB/8GB, 256GB/8GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.1 inches OLED, HDR, 120Hz, 2000 nits (peak) display from one edge to another edge diagonally with 1080 x 2400 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Google Pixel 8a |
| Manufacturer: | |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | May, 2024 |
| Body | |
| Dimensions: | 152.1 x 72.7 x 8.9 mm (5.99 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight: | 188.0 g |
| Colours: | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
| System | |
| Operating System: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 8GB |
| Storage (ROM): | 128GB, 256GB |
| ROM/RAM Combinations: | 128GB/8GB, 256GB/8GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.1 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Type: | OLED, HDR, 120Hz, 2000 nits (peak) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 4492 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Google Pixel 8a
Price History for Google Pixel 8a