Google Pixel 7 Pro
The price of Google Pixel 7 Pro in Ghana starts from GH₵ 3,599.00 to GH₵ 5,500.00 with the lowest price being GH₵ 3,599.00 across online stores.
Google Pixel 7 Pro
- Android 13, upgradable to Android 16, up to 5 major Android upgrade
- 6.7 inches LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) display
- Available in 128GB, 256GB, 512GB (8GB, 12GB RAM)
- Available in Obsidian, Snow, Hazel
Least Price: GH₵ 3,599.00; Range: GH₵ 3,599.00 - GH₵ 5,500.00
Total listings: 3 item(s)
Compare all Google Pixel 7 Pro Deals in Ghana
Last Prices Update: 27 May, 2026
Product Details
The price of Google Pixel 7 Pro in Ghana starts from GH₵ 3,599.00 to GH₵ 5,500.00 with the lowest price being GH₵ 3,599.00 across online stores.
The Google Pixel 7 Pro was released in 13 October, 2022 and available in Ghana by 13 October, 2022. It comes with Android 13, upgradable to Android 16, up to 5 major Android upgrade. The Google Pixel 7 Pro has a triple (3) (48MP, 12MP, 12MP with TOF 3D LiDAR) rear cameras with dual flash and a single (1) (12MP with SL 3D) front camera. The Google Pixel 7 Pro comes with 5000 mAh battery, hexa-core processor and internal storage capacity options: 128GB, 256GB, 512GB with 8GB, 12GB of memory in 128GB/8GB, 256GB/8GB, 128GB/12GB, 256GB/12GB, 512GB/12GB combinations. With these combinations, one has more options available to select from.
It has 6.7 inches LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) display from one edge to another edge diagonally with 1440 x 3120 resolution. It has no 3.5mm earpiece jack but has water and dust resistant capabilities. With colour variations, one can choose between Obsidian, Snow, Hazel.
Technical specifications
| General | |
|---|---|
| Full Name: | Google Pixel 7 Pro |
| Manufacturer: | |
| Datasheet (new) *: | Not available |
| Release Date: | October, 2022 |
| Body | |
| Dimensions: | 162.9 x 76.6 x 8.9 mm (6.41 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight: | 212.0 g |
| Colours: | Obsidian, Snow, Hazel |
| System | |
| Operating System: | Android 13, upgradable to Android 16, up to 5 major Android upgrade |
| CPU: | Hexa Core |
| Memory (RAM): | 8GB, 12GB |
| Storage (ROM): | 128GB, 256GB, 512GB |
| ROM/RAM Combinations: | 128GB/8GB, 256GB/8GB, 128GB/12GB, 256GB/12GB, 512GB/12GB |
| External Storage: | Not supported |
| Connectivity | |
| Network: | GSM, CDMA, HSPA, EVDO, LTE, 5G |
| SIM: | Dual SIM (Nano and eSIM) |
| WiFi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Display | |
| Screen Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 1440 x 3120 pixels |
| Type: | LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Power | |
| Battery: | Li-Ion (Li-Ion) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Battery Efficiency Score: *NEW | |
| Type: | Built-in Non-Removable |
| Fast Charging: | Yes |
| Wireless Charging: | Yes |
| USB Charging Port: | 3.0 USB - Type C |
What People are Saying about the Google Pixel 7 Pro
Price History for Google Pixel 7 Pro